Chemikalia w papierosach

Wraz z dymem papierosowym palacze wdychają trucizny, które w innych przypadkach wykorzystywane są w bateriach, trutkach na szczury czy środkach czystości. Bierni palacze również nie mają tu łatwiej.

Jakie chemikalia można znaleźć w papierosach?

Nikotyna jest tylko jedną z około 4800 substancji chemicznych w dymie tytoniowym, z których około 90 ma udowodnione działanie rakotwórcze. Należą do nich arsen, ołów, kadm, formaldehyd, benzen czy nitrozoaminy. Mogą one nieodwracalnie uszkodzić materiał genetyczny komórek i wywołać złośliwe nowotwory i białaczki.

Inne składniki dymu tytoniowego zwiększają działanie rakotwórcze. Amoniak podrażnia drogi oddechowe nawet w niskich stężeniach, a aldehyd octowy paraliżuje rzęski w oskrzelach, które mają za zadanie oczyszczać drogi oddechowe z zanieczyszczeń. Rakotwórcze substancje chemiczne są gorzej usuwane z płuc i mogą dłużej oddziaływać na tkanki.

Ponadto, co najmniej 250 składników w dymie jest toksycznych. Cyjanowodór jest jedną z najbardziej toksycznych substancji. Palenie tytoniu uwalnia niewielkie ilości potencjalnie śmiertelnej trucizny. Może to prowadzić do zawrotów głowy, wymiotów i bólów głowy.

Nie ma wartości progowej, do której ilość puffów dziennie palenia jest bezpieczna dla zdrowia. Każdy pojedynczy papieros dostarcza toksycznego koktajlu o nieprzewidywalnych konsekwencjach. Już np. trzy papierosy dziennie zwiększają ryzyko zawału serca o dwie trzecie – wynika z badań. Najważniejszymi składnikami są:

Nikotyna

Nikotyna jest substancją uzależniającą. „Induktor szczęścia” jest szybko wchłaniany przez drobne naczynia krwionośne płuc. Im więcej nikotyny zalewa mózg, tym intensywniejszy „kop” z papierosa i większe ryzyko uzależnienia.

Smoła

Tam, gdzie tytoń się pali, powstaje kondensat, tzw. smoła. Lepki osad zbiera się w drogach oddechowych i z biegiem lat zmienia płuca palaczy na czarne. Jeśli palisz paczkę papierosów dziennie, wdychasz około kubka smoły rocznie. Kondensat skleja wewnętrzną wyściółkę dróg oddechowych, tzw. nabłonek rzęskowy. Drogi oddechowe tracą w ten sposób swoją najważniejszą barierę przed zanieczyszczeniami, patogenami i szkodliwymi substancjami. To sprawia, że palacze są bardziej podatni na wszelkiego rodzaju choroby układu oddechowego. Przy typowym kaszlu palacza, organizm bezskutecznie próbuje pozbyć się substancji smolistych. Kondensat zawiera rakotwórcze składniki, których nie zatrzyma żaden filtr. Zgodnie z prawnym limitem, dym z papierosa nie może zawierać więcej niż dziesięć miligramów substancji smolistych. Ale to już wystarczy, by spowodować trwałe uszkodzenie dróg oddechowych.

Tlenek węgla

Tlenek węgla jest niewidoczny, bezwonny i toksyczny. We krwi gaz ten wypiera tlen z czerwonych krwinek. Aby skompensować niedostateczne zaopatrzenie narządów, serce bije szybciej i wzrasta ciśnienie krwi. Tlenek węgla nie tylko zmniejsza więc wydolność fizyczną, ale także sprzyja chorobom układu krążenia.

Przemysł papierosowy miesza setki dodatków do surowego tytoniu, aby ułatwić palenie. Podczas spalania papierosa nieszkodliwe substancje mogą zmienić się w nowe substancje, niektóre z nich są silnie toksyczne. Na przykład cukier, który ma maskować ostry smak tytoniu, zamienia się w rakotwórczy aldehyd octowy.

Inne substancje toksyczne i rakotwórcze w dymie tytoniowym

Substancje zawarte w dymie papierosowym mają szkodliwe działanie nawet w bardzo małych ilościach – w zakresie miligramowym. Ponad 90 z tych substancji jest ocenianych przez organizacje zawodowe i komitety ekspertów jako rakotwórcze lub prawdopodobnie rakotwórcze. Substancje te mogą uszkodzić materiał genetyczny (DNA) tak, że zdrowe komórki degenerują się w komórki rakowe. Do najgroźniejszych substancji zakwalifikowanych jako „rakotwórcze dla ludzi” w grupie 1 według schematu klasyfikacji IARC (Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem) należą arsen, benzen, kadm, formaldehyd i nikiel.

Główne składniki dymu tytoniowego i ich negatywne skutki zdrowotne:

  • Gazy drażniące: zakłócają zdolność samooczyszczania się dróg oddechowych i sprzyjają powstawaniu śluzu. Prowadzi to do kaszlu palacza i chorób układu oddechowego.
  • Benzen: Rakotwórczy, powoduje białaczkę.
  • Ołów: Ten silnie toksyczny metal może uszkodzić mózg, nerki i układ nerwowy. W fazie wzrostu może powodować zaburzenia rozwojowe u dzieci i młodzieży. Rakotwórcze.
  • Kadm: rakotwórczy, regularne narażenie może powodować uszkodzenie nerek.
  • Formaldehyd: rakotwórczy, powoduje pieczenie oczu oraz podrażnienie błon śluzowych i dróg oddechowych.

Niebezpieczeństwo dla biernych palaczy

Podczas spalania papierosa powstają dwa rodzaje dymu. Palacz wdycha główny nurt dymu, który powstaje podczas zaciągania się. Bierni palacze wdychają boczny dym, który tli się z papierosa pomiędzy dwoma puszczonymi dymami. Jest to nie mniej szkodliwe dla zdrowia. Niektóre toksyny są jeszcze bardziej skoncentrowane w dymie bocznym. Zawiera na przykład dwa razy więcej tlenku węgla, więcej benzenu, kadmu i ołowiu. Cząsteczki są mniejsze i wnikają wyjątkowo głęboko do płuc.

I nie ma tu papierosów, które są mniej szkodliwe od innych. Dlatego też od 2002 roku w całej UE obowiązuje zakaz umieszczania na paczkach papierosów oznaczeń „mild” lub „light”. Badania wykazały, że papierosy z mniejszą ilością nikotyny nie powodują mniejszej szkodliwości. Bo z papierosami light jest trochę jak z produktami dietetycznymi. Ponieważ zawierają one mniej nikotyny, konsumenci sądzą, że wolno im spożywać więcej. Przy papierosach light częściej sięgają do paczki, głębiej się inhalują i biorą więcej zaciągnięć. Zmiana zachowań związanych z paleniem rekompensuje mniejszą zawartość nikotyny w papierosie. Dzieje się tak dlatego, że im głębiej wciągasz dym do płuc, tym drobniejsze są oskrzela, do których dociera szkodliwy dym. Wniosek jest taki, że papierosy light nie mają żadnej przewagi. Wręcz przeciwnie, mogą być nawet bardziej szkodliwe dla zdrowia.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *