Co pomaga rzucić palenie

Rzucenie palenia — to nie jest łatwe i chce tego wielu palaczy. Często jednak trudno jest zatrzymać chęć sięgnięcia po papierosa na dłuższą metę. Pozostanie niepalącym na dłuższą metę po skutecznym rzuceniu palenia — to jest prawdziwe wyzwanie. Zwykle potrzeba kilku prób, aby rzucić palenie. Jednak przy niewielkiej pomocy i jasnej decyzji, możliwe jest trwałe zrezygnowanie z chęci zapalenia papierosa. Ważna jest tu właściwa motywacja oraz odpowiednie środki i metody w fazie rzucania palenia, a także strategie zapobiegania nawrotom.

Wskazówki pomagające rzucić palenie

Aby na stałe zerwać z nałogiem i nie myśleć o nim, sprawdź poniższe wskazówki, które mogą stać się również skutecznymi sposobami na rzucenie palenia. Pamiętaj jednak, że jeśli planujesz szybko rzucić palenie, musisz mieć sporo samozaparcia.

Wskazówka 1: Skorzystaj z poradnictwa internetowego lub telefonicznego

Samodzielne rzucenie palenia jest możliwe, ale znacznie trudniejsze niż z profesjonalnym wsparciem. Dzięki doradztwu osobistemu, telefonicznemu, internetowemu lub kursowi, szanse na to, że uda się to zrobić na stałe, są statystycznie dużo większe. Większość ofert jest darmowa, a z wieloma można zacząć od razu. Obszerny przegląd można znaleźć na stronie głównej Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem.

Wskazówka 2: Wyznacz pierwszy dzień wolny od nikotyny!

Wybierz stałą datę. Jasno określ dzień, w którym chcesz być po raz pierwszy bez papierosa. Nie odkładaj tego dnia na później. Najdalej za 14 dni powinna wybić godzina.

Wskazówka 3: Pozbądź się wszystkiego, co przypomina ci o paleniu.

Usuń wszystkie akcesoria do palenia z otoczenia i pola widzenia.

Wskazówka 4: Odwróć uwagę od siebie

Spróbuj nowych aktywności. Zaangażuj się w rzeczy i zadania, które rozpraszają cię, gdy myślisz o paleniu!

Wskazówka 5: Zrób coś dla swoich kubków smakowych

Wzbogać swoje kubki smakowe pijąc jak najwięcej. Oprócz wody pij herbaty i soki w różnych smakach.

Wskazówka 6: Nagradzaj się

Nagrodź siebie za wytrwałość! Podaruj sobie coś miłego z pieniędzy, które do tej pory wydawałeś na papierosy. To świetny sposób na dodanie sobie otuchy!

Wskazówka 7: Sport sprawia, że jesteś szczęśliwy

Ruszaj się! Uprawiaj sport! Ćwiczenia uwalniają hormony szczęścia, rozweselają, rozpraszają i sprawiają, że czujesz się dobrze w swoim ciele. Dodatkowo zapobiegasz lekkiemu przyrostowi wagi. Moment, w którym przestajesz palić, to idealny moment na zakup nowych butów do biegania lub opłacenie karnetu na siłownię.

Wskazówka 8: Podjadanie zdrowej żywności

Poddaj się zdrowej diecie. Podjadaj dużo owoców i warzyw między posiłkami. Jeśli dopadnie cię ochota na papierosa, poczęstuj się gumą lub cukierkami bez cukru.

Wskazówka 9: Trzymaj się z dala od kącika dla palaczy i innych miejsc.

Unikaj sytuacji, w których kiedyś paliłeś. Na przykład, jeśli zawsze paliłeś papierosa z kawą, przestaw się teraz na herbatę. Poza tym będziesz zaskoczony tym, jak intensywnie będziesz nagle odbierać aromat różnych rodzajów herbaty. Oczywiście unikaj też na czas przerwy kącika dla palaczy, raczej wybierz się na pięciominutowy spacer na łonie natury.

Wskazówka 10: Nie myśl o paleniu

Jeśli poczujesz chęć zapalenia, świadomie skieruj swoją uwagę na coś innego! Nie ma sensu myśleć o tym, jak fajne byłoby coś, czego tak naprawdę już nie chcesz robić! Więc raczej skieruj swoje myśli na coś pięknego, co możesz zrobić z czystym sumieniem i radosnym sercem. Może to być książka, osobiście bardzo skuteczny obraz wewnętrzny lub zapach. Ataki te trwają tylko przez krótki czas i miną — niezależnie od tego, czy palisz, czy nie.

Wskazówka 11: Objawy odstawienia są w porządku

Zobacz znaczenie objawów odstawienia w pozytywnym świetle! Twoje ciało sygnalizuje Ci, że jest na dobrej drodze do odzyskania sił po stresie związanym z paleniem i oczyszcza się! Ciesz się z tego! Co więcej, te skutki uboczne znikną po krótkim czasie.

Wskazówka 12: Jeśli nie ma innego sposobu: guma do żucia i plastry

Jeśli trudno ci już wytrzymać i wydaje ci się, że nie możesz żyć bez nikotyny, zaopatrz się w aptece w preparaty nikotynowe, na przykład plastry lub gumy do żucia. Twój farmaceuta z chęcią Ci doradzi!

Wskazówka 13: Jeden? Nie, żaden

Stać mocno! Ani dobre wiadomości, ani zły nastrój nie pozwolą Ci na wypalenie „tylko tego jednego papierosa”. Nie ma czegoś takiego jak „ten jedyny”, zaraz będą chcieli „innego” i innego. Zamiast tego, bądź z siebie dumny! Nagradzaj się!

Wskazówka 14: Znajdź sobie kumpla, z którym rzucisz palenie

Pomocne może być również zawarcie „umowy” z przyjacielem, w której zobowiążecie się do niepalenia. Takie zaangażowanie może być przydatne i sprzyjać motywacji dwóch osób w celu rzucenia palenia.

Wskazówka 15: Jeśli po prostu nie możesz tego zrobić

Eksperci ds. uzależnień zalecają palaczom z uporczywymi objawami odstawienia (obniżony nastrój, drażliwość, zwiększony apetyt itp.) wizytę u lekarza. Lekarze mogą skorzystać z wytycznych towarzystw zawodowych „Palenie i uzależnienie od tytoniu„, aby zdecydować, czy zalecane są nikotynowe leki zastępcze, czy terapia behawioralna w leczeniu indywidualnym lub grupowym.  

Wskazówka 16: Spójrz na swój sukces

Ciesz się każdym dniem z pełną świadomością, że jesteś wolny i nie potrzebujesz już papierosów! Każdy kolejny dzień pomaga Twojemu zdrowiu, bliźnim i portfelowi — możesz być z siebie zadowolony! Uczcijcie ten sukces!

Co jeszcze można zrobić, żeby rzucić palenie?

Duża część palaczy próbuje spontanicznie, przynajmniej przy pierwszej próbie, uwolnić się od dymu. Jednak szanse na sukces przy tej gwałtownej metodzie rzucania palenia są niewielkie.

Dzieje się tak dlatego, że centralną trudnością w rzucaniu palenia jest „siła przyzwyczajenia”. Dotyczy to wzorców zachowań, szczególnych sytuacji, kompensacji stresu lub dynamiki grupowej, które kojarzą się z paleniem. To sprawia, że rzucenie palenia jest szczególnie trudne. W sytuacjach krytycznych powinienem więc najlepiej opracować cały arsenał kontrstrategii i alternatywnych zachowań przed rzuceniem palenia — lub przynajmniej równolegle.

Najlepiej jest zatem powolne próbowanie odrzucenia nałogu, jeśli nie dajesz rady zrezygnować z palenia z dnia na dzień.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *