Dlaczego tak trudno rzucić palenie

Co roku ponad siedem milionów ludzi umiera z powodu skutków palenia tytoniu. Wskazują na to najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Oznacza to, że palenie jest nadal numerem jeden wśród możliwych do uniknięcia przyczyn śmierci. A WHO maluje ponury obraz na przyszłość: Jeśli obecne trendy nie ulegną zmianie, organizacja spodziewa się do 2030 roku nawet dziesięciu milionów zgonów rocznie.

Co się dzieje, kiedy palisz?

Podczas zaciągania się, do płuc dostaje się nie tylko tlen, ale także dym z papierosa — wraz z jego silnie toksycznymi składnikami. Powszechnie wiadomo, że palenie szkodzi organizmowi. Ale co dokładnie dzieje się w organizmie?

Kiedy tytoń jest podgrzewany do temperatury około 900 stopni Celsjusza, powstaje dym, który zawiera drobne cząsteczki smoły z nikotyną oraz gazy takie jak tlenek węgla, cyjanowodór i amoniak. Płuca wchłaniają te substancje niezwykle skutecznie, ponieważ oferują bardzo dużą powierzchnię: Rozłożona, zajęłaby prawie pół kortu tenisowego o powierzchni 70-80 metrów kwadratowych.

Nikotyna jest wchłaniana bezpośrednio do krwi przez pęcherzyki płucne. Nikotyna dociera do mózgu zaledwie siedem do dziesięciu sekund po zaciągnięciu się papierosem, ponieważ w przeciwieństwie do innych toksyn – potrafi pokonać barierę krew-mózg. Mózg zostaje zalany nikotyną: palacz przeżywa „błysk nikotynowy”. Jest to odbierane jako bardzo pozytywne. Nikotyna ma zarówno działanie pobudzające, jak i uspokajające, tłumi uczucia takie jak strach, niepewność i stres.

Już po pierwszym zaciągnięciu się papierosem przyspiesza bicie serca: wzrasta ciśnienie krwi, zwężają się naczynia krwionośne – zwłaszcza także naczynia wieńcowe. Spada również temperatura dłoni i stóp, ponieważ naczynia skórne są mniej zaopatrywane w krew.

Teraz już wiesz, dlaczego warto rzucić palenie.

Nawet jeden papieros może być uzależniający

Nikotyna jest też najbardziej niebezpiecznym składnikiem papierosów, ponieważ uzależnia. Nawet w małych ilościach nie jest nieszkodliwy, ponieważ może stworzyć długotrwały potencjał uzależniający. Według amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) jest to porównywalne z heroiną.

Nic dziwnego, że wielu byłych palaczy po jednym papierosie staje się ponownie palaczami. Albo że zaledwie kilka papierosów może wystarczyć nowym palaczom, zanim ich organizm zacznie ponownie łaknąć nikotyny. Nie dziwi również fakt, że palacze często nawet nie myślą o rzuceniu palenia, ponieważ twierdzą, że „lubią” palić. Osoby uzależnione od nikotyny chcą ciągle na nowo doświadczać uczucia wywołanego aktywacją ośrodka nagrody w mózgu.

Szkodliwe dla zdrowia są również papierosy o stosunkowo niskiej zawartości nikotyny i substancji smolistych. W Polsce – podobnie jak w wielu krajach europejskich i USA – nie mogą być już sprzedawane z dodatkami „light” lub „mild”. Te lekkie papierosy są tak samo szkodliwe jak wszystkie inne, tylko ze względu na mniejszą zawartość nikotyny kuszą do palenia więcej i głębszego wdychania, co jeszcze bardziej uzależnia.

Dodatki zwiększają trudność rzucenia palenia

Oprócz nikotyny dym papierosowy zawiera inne substancje i gazy drażniące, które szkodzą organizmowi. Wiele z nich jest znanych z przemysłu: benzen jest środkiem przeciwstukowym w benzynie, amoniak znajduje się w środkach czyszczących, formaldehyd jest używany w przetwórstwie drewna i do konserwacji zwłok. Większość z ponad 4800 substancji w dymie tytoniowym powstaje dopiero podczas spalania tytoniu. 200 substancji jest toksycznych, z czego około 40 ma udowodnione działanie rakotwórcze.

Przemysł tytoniowy wzbogaca swoje wyroby nawet o 600 dodatków. Pozbawiają one dym tytoniowy ostrości i poprawiają jego smak. „Jednak dodatki zwiększają również potencjał uzależniający, ułatwiają młodym ludziom rozpoczęcie palenia, a podczas spalania mogą przekształcić się w substancje toksyczne i rakotwórcze” – pisze Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu.

Zwłaszcza mentol ułatwia dzieciom i młodzieży rozpoczęcie palenia, ponieważ ma działanie przeciwbólowe i chłodzące. Ponieważ mentol zwiększa częstotliwość i objętość oddechu, ludzie wdychają głębiej i wchłaniają więcej nikotyny.

Jak palenie papierosów szkodzi organizmowi?

Nawet najmniejsze ilości dymu tytoniowego mają działanie rakotwórcze. Palenie uszkadza prawie wszystkie narządy oprócz płuc, naczyń krwionośnych, serca i mózgu. Rak płuc, jamy ustnej, krtani i oskrzeli rozwija się w ten sposób nawet w 90 procentach. W Szwajcarii co roku ponad 9000 osób umiera przedwcześnie w wyniku używania tytoniu. Według Federalnego Urzędu Zdrowia Publicznego, 41 procent tych zgonów w 2007 roku było spowodowanych chorobami układu krążenia związanymi z tytoniem. 27 procent uległo rakowi płuc, 18 procent chorobom układu oddechowego, a 14 procent zmarło z powodu innych rodzajów nowotworów.

Na całym świecie ponad pięć milionów zgonów jest wynikiem używania tytoniu każdego roku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) palenie jest chorobą – a papierosy są jedynym produktem konsumpcyjnym, który zabija swojego użytkownika, gdy jest używany zgodnie z przeznaczeniem.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *