Dlaczego warto rzucić palenie

Palenie tytoniu ma istotny udział w rozwoju różnych nowotworów, chorób układu krążenia i chorób płuc.

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych chorób, powinieneś rzucić palenie!

Twój wygląd fizyczny, atrakcyjność i sprawność fizyczna również znacznie cierpią z powodu palenia. Jeśli chcesz zrobić coś, aby stać się bardziej atrakcyjnym i sprawnym, powinieneś rzucić palenie!

Dlaczego warto rzucić palenie?

Z pewnością i Ty w pewnym momencie pomyślałeś o rzuceniu palenia. Jednak na pewno zdajesz sobie sprawę, że nie będzie to łatwe. Uniknięcie chorób nowotworowych może być jednak dobrym powodem, dzięki któremu zrezygnujesz z palenia. Jakie są Twoje osobiste powody rzucenia palenia?

Powody, dla których warto rzucić palenie

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka

Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na różne rodzaje nowotworów. Istnieje związek między paleniem a rakiem w przypadku następujących rodzajów nowotworów: rak płuc, rak jamy ustnej, nosa i gardła, rak krtani, rak wątroby, trzustki, nerek i pęcherza moczowego, rak piersi i szyjki macicy oraz niektóre formy białaczki.

W ciągu kilku lat od rzucenia palenia ryzyko wystąpienia większości nowotworów związanych z dymem tytoniowym znacznie się zmniejsza – im wcześniej dana osoba przestanie palić, tym skuteczniej można zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Dziesięć lat po rzuceniu palenia, były palacz ma tylko o połowę mniejsze ryzyko zachorowania na raka płuc niż gdyby kontynuował palenie na stałe.

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

Ciśnienie krwi spada już po tygodniu od rzucenia palenia. Dwa lata po rzuceniu palenia były palacz ma prawie takie samo ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, jak osoba niepaląca przez całe życie.

Rzucenie palenia poprawia sukces leczenia farmakologicznego chorób układu krążenia.

Poprawa funkcjonowania płuc i zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu oddechowego

Funkcja oddechowa poprawia się już po trzech dniach od ostatniego papierosa.

Rzucenie palenia zmniejsza również objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), spowalnia jej postęp i wydłuża życie.

Od trzech do dziewięciu miesięcy po rzuceniu palenia poprawia się kaszel i objawy ze strony układu oddechowego.

Poprawa płodności i potencji

Zaprzestanie palenia przed i w trakcie ciąży zmniejsza ryzyko zarówno dla matki jak i dziecka.

Palący mężczyźni są dwukrotnie bardziej narażeni na impotencję niż niepalący.

Zdrowszy i bardziej atrakcyjny wygląd

Po rzuceniu palenia znikają przebarwienia zębów, skóra staje się gładsza i nabiera świeższego wyglądu, znika nieprzyjemny zapach z włosów i ubrań.

Poprawa sprawności fizycznej.

Byli palacze stają się sprawniejsi fizycznie, zdrowsi i są bardziej odporni.

Unikanie szkód wyrządzanych innym przez bierne palenie.

Osoby, które przestają palić, nie tylko robią coś dla własnego zdrowia, ale także chronią zdrowie innych osób, które kiedyś były mimowolnymi biernymi palaczami.

Kontrola nad własnym życiem.

Po rzuceniu palenia były palacz odzyskuje wolność wyboru. Ponownie kontroluje swój czas i nie czuje się już zmuszony do wielokrotnego przerywania zajęć dla papierosa.

Więcej pieniędzy na realizację własnych pragnień.

Przy cenie 4,20 euro za paczkę papierosów, palacz, który wypala jedną paczkę papierosów dziennie, wydaje na palenie ponad 1533 euro w ciągu jednego roku.

Za tę samą kwotę mógłby sobie pozwolić na dwutygodniowe wakacje all inclusive w czterogwiazdkowym hotelu na Wyspach Kanaryjskich lub spełnić co jakiś czas inne większe, lub mniejsze życzenia!

Nie poddawaj się, już wiesz, że warto rzucić palenie!

Jak widzisz, powodów i zalet rzucenia palenia jest naprawdę wiele. Dzięki temu unikniesz wciągania rakotwórczego dymu, poprawisz swoje samopoczucie i znowu odetchniesz pełną piersią.

Jeśli jednak nałóg jest silniejszy od Ciebie, skorzystaj z rad zawartych w naszym portalu, a także dostępnych leków.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *