Domowe sposoby na rzucenie palenia

Na początek warto wiedzieć, że żadna metoda, czy to naturalna, czy nie, nie jest w stanie rzucić palenia w żadnym tego słowa znaczeniu. Pierwszym krokiem do naturalnego zaprzestania palenia jest zaplanowanie rzucania palenia. Ale rzucenie palenia to przede wszystkim kwestia siły woli. Kiedy już podejmiesz decyzję o rzuceniu palenia, powinieneś poszukać profesjonalnej pomocy, aby zmaksymalizować swoje szanse.

Istnieją jednak naturalne metody, które można wykorzystać do promowania rzucania palenia i wspierania byłych palaczy poprzez ograniczenie stosowania plastrów i gum nikotynowych czy papierosów elektronicznych. Skuteczność metod może się różnić w zależności od poziomu uzależnienia, długości czasu palenia oraz motywacji i otwartości każdego palacza. Dla jednych rzucenie palenia będzie gwałtowne, dla innych będzie się odbywało stopniowo.

Hipnoza, aromaterapia, ziołolecznictwo, akupunktura i sofistyka należą do najpopularniejszych domowych metod pomagającym palaczom w rzuceniu palenia. Oto ich wady i zalety.

Czy hipnozę można wykorzystać do szybkiego i łatwego rzucenia palenia?

Hipnoza wprowadza nas w zmodyfikowany stan świadomości, pomiędzy jawą a snem. Ma na celu nie tylko nawiązanie dialogu z podświadomością, pobudzenie jej, ale także zastąpienie pewnych zachowań paleniem. „Kiedy palimy, mamy do czynienia z paradoksem: świadomy umysł wie, że powinniśmy przestać palić, ponieważ jest to szkodliwe dla naszego zdrowia, ale nieświadomy umysł popycha nas do palenia, aby chronić się psychicznie. Celem jest rozwiązanie tego wewnętrznego konfliktu poprzez postawienie świadomości i nieświadomości po tej samej stronie za pomocą sugestii – wyjaśnia Mike Fink, hipnoterapeuta specjalizujący się w rzucaniu palenia.

Poprzez zachęcanie do dialogu z naszą podświadomością, hipnoza pomaga zmniejszyć uczucia deprywacji i wycofania. Pomaga utrzymać motywację poprzez zmianę paradygmatu i wzmacnia koncentrację na korzyściach z rzucenia palenia. Jest to terapia krótka: „działamy u źródła problemu i możemy w ciągu jednej sesji wyeliminować chęć palenia” – mówi specjalista. I dodaje: niektórzy pacjenci mogą potrzebować dwóch lub trzech sesji, ale to raczej rzadkość. Sesje samohipnozy mogą być oferowane jako uzupełnienie w celu wzmocnienia wycofania.

Metoda ta może być stosowana jako dodatek do innych naturalnych technik, a nawet substytutów nikotyny. Jest odpowiedni dla wszystkich typów palaczy i nie ma przeciwwskazań, z wyjątkiem niektórych pacjentów o profilu psychotycznym (schizofrenia, paranoja itp.). Hipnoza nie jest refundowana w przypadku rzucania palenia, ale niektóre towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych oferują pakiety ułatwiające dostęp do „terapii alternatywnych” (ograniczona liczba sesji).

Wykorzystanie sofrologii do wspierania rzucania palenia

Celem sesji sofrologicznych jest uwolnienie pacjenta od poczucia winy i przywrócenie mu pewności siebie: „przekształcamy raczej negatywny projekt: 'chcę przestać palić’ w projekt konstruktywny: 'chcę zadbać o siebie, o swoją skórę, płuca, odzyskać zmysł smaku itd. Palacz może zostać zaproszony do projekcji w przyszłość dzięki ćwiczeniom wizualizacyjnym: „Jak wyglądałbym za rok, wolny od tego złego nałogu? Sofrolog może też zaproponować ćwiczenia świadomości ciała: „zapraszamy pacjenta do podróży po płucach, gardle itd. aby uświadomić sobie cierpienie swoich komórek. Decyzja o zaprzestaniu palenia (i trzymaniu się jej) będzie więc pochodzić z ciała, a nie z mózgu.

Sofrologia jest częścią ogólnej terapii: może być łączona z innymi tzw. „naturalnymi” technikami, ale także z substytutami nikotyny. Lepiej jest wezwać profesjonalistę, który rozpocznie wycofywanie się z rynku. „Następnie, grupowe sesje sofrologii lub, w przypadku braku tego, niezależne sesje mogą działać”, mówi dr Auquier. Nadaje się dla wszystkich typów palaczy, z wyjątkiem patologii psychiatrycznych (poza depresją). Nie jest ona refundowana w kontekście rzucania palenia, ale niektóre towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych oferują pakiety ułatwiające dostęp do terapii alternatywnych (ograniczona liczba sesji).

Fitoterapia: jakie rośliny mogą pomóc w zaprzestaniu palenia?

Ani skuteczność fitoterapii, ani aromaterapii nie została jeszcze naukowo potwierdzona w kontekście zaprzestania palenia. Ściśle rzecz biorąc, techniki te nie mogą być stosowane do rzucania palenia. Pozostają one jednak wyborem terapeutycznym w celu zaradzenia zespołowi zaprzestania palenia.

Kudzu

Korzeń tej pochodzącej z Dalekiego Wschodu rośliny jest bardzo popularny ze względu na bogactwo flawonoidów i fitosteroli. Pozwala organizmowi przystosować się do sytuacji stresowych, ma właściwości kojące, detoksykujące i antyoksydacyjne, sprzyja awersji do palenia. Zwykle przyjmuje się go w kapsułkach (od dwóch do trzech dziennie, w zależności od dawkowania marek), najlepiej podczas posiłków, popijając dużą szklanką wody – zaleca specjalista. Następnie dawki są stopniowo zmniejszane (kuracja trwająca od jednego do trzech miesięcy)”.

Na wszelki wypadek długotrwałe przyjmowanie kudzu nie jest zalecane dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jest również przeciwwskazany długoterminowo w przypadku rodzinnego występowania raka piersi lub torbieli jajników (ze względu na zawartość izoflawonów). Wreszcie, ta roślina może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami: jako środek ostrożności, zwróć się do specjalisty, który doradzi ci zgodnie z twoją sytuacją.

Waleriana

Podobnie jak wiele roślin anksjolitycznych, działa na układ nerwowy i wywołuje fizyczne obrzydzenie do tytoniu poprzez nadanie mu nieprzyjemnego smaku. Najlepiej przyjmować go w kapsułkach (2 x 100 mg kapsułki, rano i wieczorem, przez co najmniej cztery do sześciu tygodni). W herbatce ziołowej, podobnie jak w innych wskazaniach (lęki, zaburzenia snu itp.), waleriana może być bardzo obrzydliwa. Należy przyjmować od jednego do trzech razy dziennie, pamiętając, że nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz dzieci poniżej 12 roku życia.

Rhodiola

Umożliwia palaczom dostosowanie się do stresujących sytuacji emocjonalnych. Zwiększa biodostępność serotoniny i pomaga zmniejszyć objawy odstawienia (niepokój, drażliwość itp.). Najlepiej przyjmować go na pusty żołądek, trzydzieści minut przed jedzeniem, rano i w południe, gdyż przyjmowany wieczorem może powodować bezsenność. Rhodiola nie jest zalecana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz dla osób cierpiących na choroby nerek, cukrzycę lub marskość wątroby.

Żeń-szeń indyjski (ashwagandha), kwiaty Bacha, gryfonia, dziurawiec czy stewia również mogą pomóc palaczom w rzuceniu palenia dzięki swojemu działaniu antydepresyjnemu.

Aromaterapia — które olejki eteryczne mogą pomóc w rzuceniu palenia?

Olejki eteryczne mogą pomóc w upłynnieniu wydzieliny oskrzelowej, wykrztuszeniu złogów (szczególnie nikotyny), ale także działają na stres i rozdrażnienie. Stosuje się je głównie drogą oddechową: przez inhalację na mokro, inhalację na sucho lub dyfuzję atmosferyczną (nie dłużej niż 5-10 minut na pomieszczenie przed wietrzeniem).

Jakie olejki eteryczne na rzucenie palenia?

Najpopularniejsze olejki eteryczne są pozyskiwane z owoców cytrusowych, w szczególności olejki eteryczne z yuzu. Można też zastosować olejki eteryczne pomarańczy, olejki eteryczne mandarynki lub olejki eteryczne grejpfruta, które mają działanie anorektyczne i ograniczają popęd – mówi specjalista.

Zaaplikuj kilka kropli na patyczek do inhalacji lub chusteczkę, gdy tylko poczujesz, że jesteś gotowy do poddania się. Na chusteczce do nosa, w inhalacji na mokro lub na patyczku, olejki eteryczne bigaradiera drobnoziarnistego, majeranku lub lawendy również pozwalają zmniejszyć stres spowodowany odstawieniem.

Hipnoza węchowa i zaprzestanie palenia tytoniu

Aromaterapia i fitoterapia mogą być stosowane jako uzupełnienie innych metod „antynikotynowych”. Nie są one objęte systemem ubezpieczeń zdrowotnych, jednak mogą być włączone do pakietów „dobrego samopoczucia” lub „medycyny alternatywnej” niektórych towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. Przypomnienie: w celu uniknięcia jakichkolwiek przeciwwskazań lub efektów ubocznych związanych z olejki eteryczne, lub roślinami, zdecydowanie zaleca się konsultację ze specjalistą.

Akupunktura – skuteczny domowy sposób na rzucenie palenia na dobre

Pochodząca z tradycyjnej medycyny chińskiej akupunktura polega na przykładaniu bardzo cienkich igieł do precyzyjnych punktów na ciele w celu zharmonizowania i zrównoważenia wszystkich funkcji Qi („energii życiowej”). Ta alternatywna medycyna nie jest jeszcze naukowo uznana za metodę leczenia palenia, ale jest szeroko wskazana, a jej wyniki mówią same za siebie.

„Akupunktura ma walory relaksacyjne, harmonizujące oddech i witalność, zarówno fizyczną, jak i psychiczną” – mówi dr Gilles Andrès, akupunkturzysta i prezes Francuskiego Stowarzyszenia Akupunktury. W zależności od zastosowanych technik igły są sadzone na różnych meridianach energetycznych (szczególnie przy uchu, lub mostku nosa itp.).

„To nie dlatego, że używa się wielu igieł, że wyniki są lepsze. Ważne jest ukierunkowanie na problemy i motywacje pacjenta — mówi specjalista. Akupunktura ma zdecydowany wpływ na zaprzestanie palenia, ale nie robi wszystkiego. Bez prawdziwej motywacji wyniki będą mniejsze — dodaje. Pierwsza sesja działa jak przełącznik, przecinając obwód uzależnienia. W zależności od zastosowanej techniki może być konieczna jedna lub dwie sesje. „Ale poza pięcioma lub sześcioma sesjami, nie powinieneś nalegać, ponieważ nie jesteś otwarty na technikę.

Akupunktura może być połączona z innymi metodami rzucania palenia, takimi jak sofistyka, hipnoza czy medytacja. Nie przedstawia żadnych przeciwwskazań i nie jest refundowany przez ZUS w ramach programu rzucania palenia. Jednak niektóre towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych oferują specjalne pakiety, które obejmują tę tak zwaną „alternatywną” medycynę. Odwiedź stronę internetową francuskiego stowarzyszenia akupunktury, aby znaleźć uznanego praktyka.

Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu podczas odstawienia. Ziołowa herbatka, herbatka, szklanka wody… To nie tylko pomoże Ci pozbyć się chęci palenia, ale także pomoże Twojemu organizmowi wyeliminować toksyny.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *