Nie daj się zwieść, rzucenie palenia wymaga ogromnego wysiłku, ponieważ nikotyna jest produktem, który w ponad 50% przypadków prowadzi do bardzo silnego uzależnienia fizycznego i psychicznego. Kiedy osoba uzależniona przestaje palić, doświadcza objawów odstawienia o różnym charakterze i czasie trwania. W ciągu pierwszych czterech tygodni objawy te to głównie drażliwość (nawet agresywność), smutek (nawet łagodna depresja), pobudzenie i trudności z koncentracją. Następnie, zwykle po kilkunastu tygodniach od rzucenia palenia, zwiększa się apetyt, a chęć palenia jest czasem bardzo intensywna.
Podjęcie kilku prób rzucenia palenia nie jest oznaką słabego charakteru. Wręcz przeciwnie, świadczy to o szczerym pragnieniu, które w końcu się powiedzie.
Istnieje wiele różnych powodów, dla których palacze rzucają palenie. Najczęściej wymieniane powody to chęć dawania przykładu swoim dzieciom, cena papierosów, konsekwencje palenia dla osób niepalących (zwłaszcza dla rodziny) oraz konsekwencje palenia dla zdrowia palacza.
Jak szybko przestać palić — pomoc lekarza
Twoim najlepszym sprzymierzeńcem w rzucaniu palenia jest… Twój lekarz pierwszego kontaktu. Badania wykazały, że taka próba ma dwukrotnie większe szanse powodzenia, jeśli towarzyszy jej pracownik służby zdrowia. Jednak 85% palaczy, którzy próbują rzucić palenie, robi to bez żadnej pomocy z zewnątrz. W ten sposób pozbawiają się skutecznego wsparcia. Rzeczywiście, lekarz ogólny jest często niezbędny do wzmocnienia ich motywacji. Ponadto może zaoferować wsparcie terapeutyczne (np. substytuty nikotyny) i może mieć decydujący wpływ na uniknięcie nawrotu choroby.
Średnio jest od pięciu do siedmiu prób przed rzuceniem palenia na dobre — co pokazuje, że nie należy się zniechęcać w przypadku niepowodzenia, a raczej poświęcić czas na ponowne zmotywowanie się.
Jak szybko rzucić palenie w praktyce?
Nie ma jednej metody rzucania palenia, która byłaby odpowiednia dla każdego. Jeżeli chcesz rzucić palenie szybko i skutecznie, musisz się mocno postarać. Każda osoba, w zależności od stopnia uzależnienia i powodów palenia, musi znaleźć elementy własnej metody. Przydatna w wykuwaniu własnej metody jest porada lekarza lub tabakologa.
Niemniej jednak oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rzucić palenie.
- Zmniejszaj stopniowo liczbę papierosów. Aby sobie pomóc, noś w paczce liczbę papierosów, które postanowiłeś wypalić w ciągu dnia. Staraj się palić tylko połowę z nich przed zgnieceniem.
- Zdecyduj się na termin, kiedy chcesz się zatrzymać. Ogłoś to otoczeniu i w tym dniu zgaś ostatniego papierosa.
- Spodziewaj się, że będziesz drażliwy i nerwowy przez kilka dni, podczas gdy fizyczne uzależnienie zużywa się. Uzależnienie psychiczne będzie trwało znacznie dłużej, by zniknąć, czasem miesiące lub lata.
- Ogranicz palenie. Stopniowo zmniejszaj liczbę pomieszczeń w swoim domu, w których pozwalasz sobie na palenie.
- Zwerbuj niepalącego przyjaciela, aby zachęcał i wspierał cię w twoich wysiłkach. Ci, którzy to zrobią, mają dwa razy większe szanse na pozostanie bez dymu w ciągu roku.
- Odłóż zaoszczędzone pieniądze na prezent.
- Uprawiajcie jakiś sport. Sport sprawi, że wyrzucisz tytoń z głowy i zmniejszysz tendencję do przybierania na wadze, która często pojawia się po rzuceniu palenia.
- Zaplanuj swój dzień tak, aby uniknąć momentów, w których najbardziej kusi Cię „wypalenie papierosa”. Jeśli wypicie kawy po posiłku oznacza wypalenie papierosa, zrób zamiast tego coś innego lub udaj się na kawę do miejsca dla niepalących.
- Trzymaj palce zajęte, zwłaszcza w pierwszych dniach rzucania palenia. Baw się pisakami, figurkami antystresowymi itp. Ale unikaj używania rąk do skubania! Aby rzucić palenie bez przybierania na wadze, pamiętaj, że to nie rzucanie palenia powoduje przybieranie na wadze, ale dodatkowe jedzenie, które spożywasz, aby oprzeć się pokusie!
- Żuj gumę lub chrup jabłko, gdy poczujesz, że dopada cię głód. Kiedy poziom cukru we krwi spada, niektórzy palacze sięgają po papierosy, aby uzyskać fałszywy przypływ energii.
- Unikać picia alkoholu. Alkohol to najlepszy sposób na osłabienie siły woli.
Czy elektroniczny papieros pomoże szybko rzucić palenie?
Elektroniczny papieros (lub e-papieros) jest urządzeniem, które symuluje akt palenia. Składa się ze zbiornika zawierającego glikol propylenowy, aromaty i ewentualnie nikotynę oraz systemu grzewczego. Dym składający się z pary wodnej wydostaje się z urządzenia i daje wrażenie palenia. Istnieje duża różnorodność modeli. Niektóre elektroniczne papierosy są jednorazowe, inne są akumulatorowe i bardziej ekonomiczne. Toksyczność papierosów elektronicznych jest znacznie mniejsza niż papierosów, ponieważ nie wydzielają one substancji rakotwórczych. Może zatem stanowić korzystną dla zdrowia publicznego alternatywę dla tytoniu. W swoich nowych zaleceniach, opublikowanych w styczniu 2014 r., Narodowy Urząd Zdrowia nie zaleca go „na razie” jako narzędzia pomagającego ludziom rzucić palenie, ponieważ jego korzyści i brak szkodliwości nie zostały w pełni ustalone. Niemniej jednak jego stosowanie w próbie rzucenia palenia „nie powinno być odradzane” u palacza, który chce rzucić palenie i rozpoczął vaping.
Inne metody pozwalające szybko rzucić palenie
Istnieją metody alternatywne: hipnoza, akupunktura, mezoterapia, aurikuloterapia. Badania są jeszcze niewystarczające, aby ustalić ich skuteczność, ale techniki te nie wykazały większego ryzyka.