Korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia

Dla około 80% palaczy zdrowie jest najważniejszym powodem rzucenia palenia. Czy u ciebie też tak jest? W takim razie mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: Już kilka godzin po ostatnim papierosie organizm zacznie się regenerować.

Jeżeli chcesz rzucić palenie i wciąż się nad tym zastanawiasz, to przestań! Po prostu to zrób, bo podejmując ten krok, zrobisz coś niewiarygodnie dobrego dla swojego zdrowia i siebie! Istnieje wiele korzyści, które zauważysz podczas i po rzuceniu palenia. Co jednak dzieje się w Twoim organizmie, gdy przestajesz palić? Dowiesz się tego tutaj.

Zalety rzucenia palenia

Decydując się na rzucenie palenia, zmniejszasz ryzyko wystąpienia wielu chorób. Rzucając palenie, minimalizujesz ryzyko wystąpienia około jednej piątej wszystkich nowotworów (na przykład raka płuc).

Zmniejszasz również ryzyko chorób serca, takich jak zawały, wysokie ciśnienie krwi, udary i inne choroby naczyniowe, a także zwiększasz długość życia.

Czy wiesz, że po 15 latach od rzucenia palenia ryzyko zachorowania na raka płuc lub zawału serca nie jest już wyższe niż u osoby niepalącej?

Ponadto płuca i oskrzela osób niepalących odzyskują sprawność, a duszności i kaszel palacza zmniejszają się Dopiero po 3-9 miesiącach od rzucenia palenia czynność płuc wzrasta nawet o 10%. Więcej na ten temat można przeczytać w rozdziale o paleniu papierosów: Konsekwencje.

Jeśli jesteś lub chcesz być aktywny sportowo, możesz pomóc swojemu organizmowi i jego wydajności, rzucając palenie. Korzyści fitness wynikające z rzucenia palenia są warte uwagi pod wieloma względami.

Jak reaguje organizm po rzuceniu palenia?

Kiedy zdecydujesz się rzucić palenie, możliwe jest zwiększenie wytrzymałości, ponieważ organizm jest w stanie przyjąć więcej tlenu. W rezultacie czujesz się znacznie sprawniejszy.

Rzucenie palenia ma również korzyści dla Twojego oddychania. Z czasem znów będziesz miał dostępną większą objętość płuc i coraz rzadziej będziesz tracił oddech. To z kolei zapewnia możliwość dłuższego uprawiania sportowego hobby.

Odciążasz też silnik swojego organizmu — serce. Ponieważ naczynia wieńcowe są lepiej ukrwione, jednocześnie wzrasta Twoja sprawność fizyczna. Dowiedz się więcej o paleniu i ćwiczeniach.

Może się również zdarzyć, że po rzuceniu palenia będziesz chciał wrócić do nałogu, a Twój organizm będzie domagał się zapalenia papierosa. Musisz być wtedy silny i pamiętać, że korzyści z rzucenia palenia papierosów są zdecydowanie większe niż każdorazowa chęć zapalenia. Nie zastanawiaj się zatem, czy warto rzucić palenie, tylko to zrób!

Korzyści dla zdrowia jamy ustnej i zębów

Bielsze zęby, zdrowsze dziąsła i świeższy oddech — jeśli rozpoczniesz podróż w celu rzucenia palenia, będziesz zbierać kilka korzyści w zakresie zdrowia jamy ustnej i opieki stomatologicznej.

Ponieważ jama ustna i nos nie mają już bezpośredniego kontaktu z toksycznymi substancjami zawartymi w dymie tytoniowym, zmniejsza się ryzyko wystąpienia zmian w jamie ustnej, takich jak rozwój zapalenia przyzębia, które w dalszym przebiegu może prowadzić do utraty zębów.

Palacze mają znacznie większe ryzyko wystąpienia zapalenia przyzębia i wykazują gorszy sukces terapeutyczny w leczeniu zapalenia przyzębia, m.in. z powodu gorszego gojenia się ran. Ale już 1,5 roku po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia chorób przyzębia zmniejsza się o połowę. Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani i przełyku można również zmniejszyć poprzez zaprzestanie palenia.

Podejść do kogoś bezpośrednio po wypaleniu papierosa? Jeśli rzucisz palenie, nie będziesz musiał się martwić o nieświeży oddech podczas small talk. Kiedy przestajesz palić, ograniczasz gromadzenie się bakterii, które powodują nieprzyjemny oddech. A przebarwienia lub pigmentacja zębów również znacznie się zmniejszy po rzuceniu palenia.

Gumy nikotynowe mogą wspierać Cię na trzy sposoby:

  • Zmniejszają one chęć palenia i tym samym wspierają Cię w drodze do zostania osobą niepalącą.
  • Dają ci świeży oddech.
  • Oferują Ci dodatkowy efekt wybielający.

Korzyści z rzucenia palenia dla Twojego wyglądu

Korzyści z rzucenia palenia wykraczają poza aspekt zdrowotny. Kiedy na przykład przestajesz palić, Twoja skóra również może się zregenerować.

Palenie często powoduje, że Twoja skóra ma gorsze krążenie, szybciej się starzeje i wygląda matowo. Po rzuceniu palenia skóra ma zwykle lepsze ukrwienie, dlatego często wygląda bardziej promiennie i równomiernie.

Wygląd dłoni i zębów również zyskuje na rzuceniu palenia: nieatrakcyjne przebarwienia na palcach i zębach zwykle należą do przeszłości. Przy okazji, wbrew popularnej plotce, te przebarwienia nie pochodzą od nikotyny, ale od substancji smolistych zawartych w tytoniu.

Oprócz zewnętrznej poprawy stanu zębów, korzyści odnosi również ogólny stan zdrowia jamy ustnej.

Jeśli obawiasz się, że jako osoba niepaląca przytyjesz, zapoznaj się z tematem rzucania palenia bez przybierania na wadze.

Korzyści psychiczne po rzuceniu palenia

Gdzie jest najbliższy automat z papierosami? Jak długi jest ten film? Czy to niegrzeczne wstać i zapalić teraz? Z pewnością znasz te i inne pytania. Palenie papierosów to także stres.

Po pokonaniu początkowych objawów odstawienia zauważysz, że typowy stres związany z paleniem należy już do przeszłości. Ale zmiana jest szczególnie ciężka dla psychiki.

W rozdziale poświęconym rzucaniu palenia można dowiedzieć się, jak można na dłuższą metę uwolnić się od dymu tytoniowego za pomocą nikotynowego środka zastępczego oraz jaka metoda jest dla Państwa najlepsza.

Twój portfel również będzie zadowolony, bo dzięki rzuceniu palenia zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Warto obliczyć, ile pieniędzy wydajesz na palenie w ciągu tygodnia, miesiąca i roku i co możesz zrobić z tymi pieniędzmi zamiast tego. Jeśli rzucisz palenie, to, tak czy inaczej, zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Średnio palacze w Niemczech wydają na papierosy około 1700 euro rocznie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *