Palenie w ciąży

Palenie w czasie ciąży szkodzi nienarodzonemu dziecku i przyszłej matce. Kobiety w ciąży powinny więc bezwzględnie zrezygnować z papierosów. Wielu kobietom udaje się nawet w tej fazie życia rzucić palenie na stałe. Przeczytaj tutaj, dlaczego palenie w ciąży jest tak niebezpieczne i jak rzucić palenie.

Dlaczego palenie jest niebezpieczne w czasie ciąży?

Palenie jest szkodliwe dla zdrowia w każdej fazie życia, ponieważ dym z papierosa zawiera około 4000 substancji toksycznych. Dla przyszłych matek palenie jest jednak szczególnie zgubne: toksyny szkodzą nie tylko matce w czasie ciąży, ale także dziecku. Jako kobieta w ciąży powinnaś zatem zdawać sobie sprawę ze swojej odpowiedzialności wobec dziecka i zaprzestać palenia w czasie ciąży. Należy również unikać biernego palenia.

Zagrożenia dla matki i ciąży

Kobiety, które palą w czasie ciąży, mają zwiększone ryzyko zawału serca, problemów sercowo-naczyniowych, wysokiego ciśnienia krwi i komplikacji ciążowych w porównaniu z niepalącymi. Do tych ostatnich należą:

  • przedwczesny poród, poronienie lub martwe urodzenie (palacze są dwukrotnie bardziej narażeni na spontaniczną aborcję),
  • przedwczesne pęknięcie błon płodowych,
  • ciąża ektopowa i pozamaciczna,
  • placenta praevia (nieprawidłowe ułożenie łożyska),
  • przedwczesne odklejenie się łożyska,
  • ryzyko dla rozwoju embrionalnego…

Nie w pełni jeszcze rozwinięty organizm nienarodzonego dziecka reaguje niezwykle wrażliwie na wszelkie szkodliwe substancje. Palenie w czasie ciąży jest więc szczególnie niebezpieczne. W brzuchu ciężarnej kobiety dziecko dosłownie pali razem z nią. Z każdym pacnięciem papierosa tlenek węgla dostaje się do krwiobiegu matki i wypiera tlen. Dodatkowo nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co zmniejsza przepływ krwi przez łożysko. Zmniejsza się dopływ tlenu i substancji odżywczych do płodu, a serce dziecka bije szybciej. Opóźnienia rozwojowe i wzrostowe są tego skutkiem. Rozszczep wargi i podniebienia jest jeszcze bardziej powszechny.

Podczas palenia w ciąży do zarodka docierają inne toksyczne substancje oprócz nikotyny. Należą do nich substancje rakotwórcze, takie jak nitrozoaminy, które mogą uszkadzać materiał genetyczny.

Zagrożenia dla życia dziecka

W wielu przypadkach można ją zauważyć zaraz po urodzeniu: W porównaniu z dziećmi osób niepalących, dzieci, których matki paliły w czasie ciąży, są zwykle mniejsze i ważą mniej po urodzeniu. U takich noworodków często upośledzona jest funkcja płuc, mogą wystąpić zaburzenia wzrostu i rozwoju. Palenie w czasie ciąży zwiększa również ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt.

Dzieci, które palą, są również bardziej podatne w okresie niemowlęcym. Mają zwiększone ryzyko wystąpienia alergii, astmy i chorób zakaźnych. Rozwijają więcej problemów w szkole z powodu słabej koncentracji i zaburzeń zachowania, takich jak ADHD. Niepłodność lub obniżona płodność, a także otyłość mogą być problemami zdrowotnymi, które trwają w dorosłym życiu.

Palenie w ciąży — ile papierosów można zapalić?

Każdy papieros jest szkodliwy! Jako kobieta w ciąży powinnaś starać się całkowicie unikać papierosów. Należy również unikać biernego palenia, ponieważ połyka się również szkodliwe substancje. W skrajnych przypadkach związane z tym ryzyko zdrowotne jest porównywalne do ryzyka związanego z czynnym paleniem w czasie ciąży.

W ten sposób przyszły ojciec również staje przed wyzwaniem: Mężczyźni powinni wspierać swoją ciężarną partnerkę, nie paląc w jej obecności lub jeszcze lepiej — nie paląc w ogóle. Cząsteczki dymu i zanieczyszczenia osadzają się na ubraniach, stołach, łóżkach, kanapach i dywanach i mogą być później nadal wdychane. Dlatego upewnij się, że w Twoim domu nie ma dymu.

Jako kobieta w ciąży powinnaś poprosić swojego partnera, współlokatorów i gości, aby nie palili w Twojej obecności. Palenie w samochodzie również powinno być tabu w czasie ciąży.

Jesteś w ciąży? Przestań palić!

Ciąża jest dla wielu palaczek powodem do rzucenia palenia. Szanse na sukces w tej szczególnej sytuacji życiowej nie są złe: około jedna trzecia ciężarnych palaczek rzuca palenie w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Na całym świecie około 45 proc. kobiet w ciąży udaje się przestać palić. Odwrotnie, oznacza to: Ponad połowa kobiet kontynuuje palenie papierosów w czasie ciąży.

W najlepszym przypadku kobiety, które chcą mieć dzieci, przestają palić przed poczęciem. W ciąży nie jest jednak za późno, nawet w pierwszych tygodniach: kobiety, które rzuciły imadło do początku drugiego trymestru, mają tak samo duże ryzyko powikłań ciążowych jak osoby niepalące.

Skuteczne rzucanie palenia w czasie ciąży

Chyba nie trzeba nikomu mówić, że wpływ palenia papierosów ma duży wpływ na dziecko. Jednak palenie w ciąży szkodzi nie tylko dziecku, ale również matce.

Rzucanie palenia w ciąży nie jest łatwe. Tym bardziej, jeśli było to częścią naszego życia. Pomimo dużej motywacji, niektóre kobiety potrzebują dodatkowego wsparcia, aby rzucić palenie podczas ciąży. Dzięki terapii behawioralnej z wyszkolonym pracownikiem służby zdrowia lub z pomocą specjalnego kursu rzucania palenia dla kobiet w ciąży, około czterem na 100 kobiet udaje się rzucić palenie w czasie ciąży. Twój ginekolog może udzielić Ci informacji na temat usług i profesjonalnej pomocy w Twojej okolicy.

Nikotynowa terapia zastępcza za pomocą plastrów nikotynowych lub gumy do żucia nie oferuje lepszego wskaźnika sukcesu niż program wsparcia, jeśli chcesz rzucić palenie w czasie ciąży. Do tego dochodzą względy zdrowotne. Jeśli jednak nie ma innej możliwości, to oczywiście nikotynowa terapia zastępcza jest nadal lepsza od palenia papierosów, zwłaszcza w przypadku osób palących intensywnie (ponad dziesięć papierosów dziennie). Pamiętaj jednak, aby najpierw porozmawiać ze swoim ginekologiem.

Leki na rzucenie palenia nie są odpowiednie dla kobiet w ciąży. Wszystkie opcje leczenia rzucenia palenia powinny być zawsze omówione z lekarzem.

Jeśli oboje przyszłych rodziców jest palaczami, wspólne rzucenie palenia zwiększa szanse na sukces. Jeśli jednak przyszły ojciec nadal pali, to również ciężarna będzie częściej nawracać. W ten sposób ojcowie wnoszą niemały wkład w zdrowy rozwój swojego dziecka.

Palenie e-papierosów w czasie ciąży?

E-papierosy nie są rozsądną alternatywą dla kobiet w ciąży. Zamiast tytoniu, e-papierosy odparowują płyn zawierający nikotynę, tzw. liquid. Oprócz nikotyny płyn ten zawiera szereg dodatków i środków waporyzujących (glikol propylenowy, gliceryna, etanol, aromaty itp.), które mogą być szkodliwe dla zdrowia i różnią się znacznie w zależności od producenta. Istnieją również przesłanki, że podczas waporyzacji powstają substancje rakotwórcze (formaldehyd, aldehyd octowy, akroleina). Ponadto nie ma naukowych dowodów na to, że e-papierosy nadają się do zaprzestania palenia. Kobiety w ciąży powinny więc trzymać się z dala od e-papierosów.

Palenie w ciąży — liczy się każdy dzień!

Nie musisz się obawiać, że Twoje nienarodzone dziecko doświadczy objawów odstawienia, jeśli z dnia na dzień przestaniesz używać nikotyny. Wręcz przeciwnie: z każdym dniem bez palenia zmniejszasz ryzyko zagrożenia zdrowia i powikłań dla Ciebie i Twojego dziecka. Dlatego im szybciej przestaniesz palić w ciąży, tym lepiej!

Po porodzie również nie sięgaj po papierosa ponownie: podczas karmienia piersią dziecko wchłania toksyny z papierosa przez mleko matki. A nawet jeśli nie karmisz piersią: Samo przebywanie w „mieszkaniu dla palaczy” jest tak samo szkodliwe dla rozwoju i zdrowia dziecka, jak palenie w czasie ciąży!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *