Palenie nie tylko skraca długość życia o około 7 lat, ale także wpływa na naszą skórę i sprawia, że wyglądamy przedwcześnie starzej. Powierzchowne zmarszczki powiększają się, a skóra przedwcześnie traci elastyczność. Co dym tytoniowy robi ze skórą? Czy palacze mogą powstrzymać przedwczesne starzenie się skóry?
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak bardzo negatywny wpływ na Twoją skórę ma palenie papierosów, zapoznaj się z poniższym artykułem.
Palenie papierosów jest trucizną dla ciała i skóry
W dymie papierosowym znajduje się około 4800 substancji, z czego ponad 200 jest toksycznych, a około 90 uznanych za rakotwórcze. Zagrożenia związane z paleniem, do których należą różne nowotwory, choroby układu krążenia i zaburzenia krążenia, są dobrze znane, ale nadal pali mniej więcej co czwarty Europejczyk w wieku powyżej 15 lat. Głównym składnikiem dymu tytoniowego jest nikotyna, która nie tylko uzależnia, ale wraz z wolnymi rodnikami wydaje się być głównie odpowiedzialna za przedwczesne starzenie się skóry u palaczy. Te powiązania podejrzewano od dawna, ale w ostatnich latach znajdowano coraz więcej dowodów.
Im więcej i dłużej dana osoba pali, tym szybciej starzeje się jej skóra w porównaniu z naturalnym procesem starzenia się skóry. Efekt ten jest jeszcze bardziej wyraźny u kobiet w porównaniu do mężczyzn. Procesy ważne dla normalnej odnowy skóry zostają wytrącone z równowagi, ponieważ nikotyna w szczególności zakłóca te procesy. Przyspieszony proces starzenia rozpoczyna się głównie w dwóch górnych warstwach skóry: naskórku i skórze właściwej.
Co się dzieje w skórze, gdy palimy?
Palenie tytoniu tworzy nikotynę, która dostaje się do krwi przez płuca. W efekcie naczynia krwionośne zwężają się, a przepływ krwi spowalnia. Ponadto wiele czerwonych krwinek transportuje przez płuca wchłonięty tlenek węgla zamiast potrzebnego im tlenu. Spada zawartość tlenu we krwi. Gorszy przepływ krwi i brak tlenu objawiają się bladością skóry. Już jeden papieros obniża ukrwienie skóry na ponad godzinę. U nałogowych palaczy różne substancje z dymu papierosowego odkładają się w skórze i sprawiają, że staje się ona trwale szara.
Palenie prowadzi do utraty wilgoci i „zmarszczek”.
Skóra osób palących zawiera mniej wilgoci w porównaniu do skóry osób niepalących, co prowadzi do powstawania małych „zmarszczek” w naskórku. Te zmarszczki wokół ust i oczu, na policzkach i czole są zwykle również spowodowane ekspozycją na słońce, ale znacznie nasilają się pod wpływem spożycia nikotyny. Szczególnie w okolicach ust, gdzie skóra jest bardzo cienka, efekt ten widać szczególnie wcześnie u palaczy. Tutaj bezpośredni kontakt z dymem — składnikami i ciepłem — wyciąga ze skóry dodatkową wilgoć. Wolne rodniki zawarte w dymie również zaburzają mechanizmy naprawcze, powodując szybsze wiotczenie skóry. Ponadto skóra sucha jest bardziej podatna na podrażnienia, wypryski i stany zapalne, ponieważ bariera ochronna przed czynnikami środowiskowymi i zarazkami jest już na ogół osłabiona.
Załamanie tkanki podporowej w skórze właściwej
Pod naskórkiem znajduje się skóra właściwa, która składa się z elastycznej tkanki łącznej wraz z naczyniami, nerwami, cebulkami włosów i gruczołami. Gdy skóra jest młoda i zdrowa, włókna kolagenowe i elastynowe zapewniają jej jędrność. Ciasno zwinięte wiązki długich łańcuchów kolagenowych, które same w sobie są tylko ledwie rozciągliwe, są usieciowane przez włókna elastyny. Kolagen zapewnia więc odporność na rozerwanie, natomiast elastyna umożliwia sprężystą odkształcalność. Kolagen może również magazynować dużo wody, dzięki czemu zapewnia naskórkowi nawilżenie.
Nikotyna zawarta w dymie tytoniowym w szczególności hamuje powstawanie nowego kolagenu w skórze właściwej, a jednocześnie napędza rozpad włókien kolagenowych i elastynowych. Tworzenie i degradacja tkanki podporowej zostaje wytrącona z równowagi, a zdrowa struktura skóry i jej elastyczność zostają zaburzone. Przy długotrwałym paleniu papierosów dochodzi do szybszego rozpadu tkanki łącznej skóry w porównaniu z naturalnym starzeniem się skóry, co widać na skórze palaczy: przedwcześnie tworzą się głębokie zmarszczki i powiększają się worki pod oczami.
Czy istnieją jakieś specjalne wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry palacza?
Większość uszkodzeń powstaje od wewnątrz i nie można ich naprawić za pomocą środków kosmetycznych. Rozpadowi kolagenu w skórze właściwej nie zapobiegną kremy obiecujące napięcie tkanki łącznej ani witamina C, która ma wspomagać tworzenie kolagenu. Niemniej jednak istnieje kilka wskazówek, które palacze powinni wziąć sobie do serca:
Szczególnie palacze cierpią na uczucie napięcia i suchości skóry, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie nawilżenie.
Klasycznymi składnikami aktywnymi, które dobrze wnikają w górną warstwę skóry i mogą tu magazynować dużo wilgoci są (krótkołańcuchowe) kwasy hialuronowe. Najchętniej są one stosowane w produktach przeciwstarzeniowych do wygładzania zmarszczek w naskórku.
Do skóry suchej polecane są produkty z mocznikiem, gliceryną, kwasem mlekowym i pantenolem. Wiele kremów do twarzy dla skóry suchej łączy w sobie co najmniej dwa takich „zbiorników wodnych”.
Nasza rada.
Peelingi enzymatyczne i maseczki nawilżające stosowane dwa do trzech razy w tygodniu pomagają poprawić wygląd skóry i zdrowszy wygląd.
Codzienne oczyszczanie twarzy pomaga usunąć niektóre substancje z dymu tytoniowego, które dostają się na skórę z zewnątrz.
Upewnij się, że stosujesz dietę bogatą w witaminy, aby przeciwdziałać niektórym szkodliwym skutkom palenia. Mogą one również korzystnie wpływać na skórę.
Powierzchowne „zmarszczki” w skórze można zredukować, przynajmniej tymczasowo, dzięki zabiegom kosmetycznym wykraczającym poza dobre nawilżenie skóry. Peelingi kwasami owocowymi, zastrzyki hialuronowe i microneedling jako możliwe formy terapii obiecują pomoc w walce ze zmarszczkami. Ze względu na koszty, specjalne zabiegi kosmetyczne, które mają na celu zwalczanie zmarszczek w sposób ukierunkowany i zazwyczaj tylko w krótkim lub średnim okresie czasu, mają naprawdę sens dopiero po rzuceniu palenia.