Jak szybko rzucić palenie papierosów

Co roku pod koniec roku Polacy robią dobre postanowienia na nowy rok. Odwieczny faworyt: rzucenie palenia. Warto jednak zrezygnować z nikotyny w każdym momencie. Dlaczego tak jest i jak skutecznie rzucić palenie?

Dlaczego powinienem rzucić palenie?

Palenie tytoniu jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia, którym można zapobiec. Według danych Federalnego Ministerstwa Zdrowia, co roku w Polsce w wyniku palenia tytoniu umiera 120 000 osób. Od lat 80. XX w. odsetek palaczy wśród dorosłych jednak nieznacznie spada. Ogółem w Polsce 23,8 procent dorosłych (kobiet i mężczyzn w wieku 18 lat i więcej) pali, mężczyźni o 27 procent częściej niż kobiety. Ale po papierosa regularnie sięga też 20,8 proc. kobiet.

Chociaż większość palaczy wie o konsekwencjach zdrowotnych swojego nałogu, wielu z nich ma trudności z rzuceniem i zastanawia się, dlaczego warto rzucić palenie. Jest jednak wiele dobrych powodów, by pokonać nałóg raz na zawsze. Błędne przekonanie, że palenie powoduje jedynie raka płuc, jest zgubne — ponieważ inne rodzaje nowotworów, takie jak rak piersi, rak trzustki czy nowotwory górnego odcinka przewodu pokarmowego (jama ustna, język, przełyk) są również promowane przez szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym. Szczególnie osoby z rodzinną przeszłością powinny zrezygnować ze szkodliwego nałogu.

Ale ryzyko raka to nie jedyny powód. Palenie sprzyja rozwojowi miażdżycy, czyli złogów w naczyniach krwionośnych. Zwężenie naczyń krwionośnych może prowadzić do zawałów serca, udarów mózgu i choroby okluzyjnej tętnic obwodowych (noga palacza).

Palenie tytoniu jest również jednym z największych czynników ryzyka wystąpienia przewlekłej choroby płuc. Ponadto palenie przyspiesza starzenie się skóry, prowadzi do przebarwień zębów i nieświeżego oddechu oraz do paradontozy.

To ostatnie może prowadzić do przedwczesnej utraty zębów, jeśli nie jest leczone. Uszkodzenie naczyń krwionośnych może prowadzić do zaburzeń erekcji u mężczyzn. Kobiety, które nie tylko palą, ale także przyjmują pigułki, mają zwiększone ryzyko zakrzepicy.

Palenie w czasie ciąży zwiększa ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Jest więc wiele dobrych powodów, by rzucić palenie.

Rzucając palenie, rodzice chronią swoje dziecko przed szkodami wyrządzonymi przez bierne palenie — dla wielu jest to jeden z najważniejszych powodów rzucenia palenia. 

Jak szybko rzucić palenie?

Około 80-90 procent wszystkich palaczy chciałoby rzucić swój nałóg — ale czuje się do tego niezdolna. Tym bardziej rozsądne jest planowanie rzucania palenia krok po kroku. Istnieje kilka sposobów na rzucenie palenia:

Nikotynowa terapia zastępcza: nikotynowa terapia zastępcza okazała się skuteczna w pomaganiu palaczom w rzuceniu palenia. Forma terapii zależy od liczby dotychczas wypalonych papierosów. Ciężcy palacze, czyli tacy, którzy wypalają więcej niż 20 papierosów dziennie, potrzebują wtedy plastrów nikotynowych w dawce 52,5 mg na dobę. Po trzech do czterech tygodniach należy przejść na średnią moc, a po kolejnych trzech do czterech tygodniach przejść na najniższą moc 17,5 mg na dobę. Dla okazjonalnych palaczy lepszym wyborem są gumy lub pastylki nikotynowe. Ale ciężcy palacze mogą również używać tych gum do żucia, aby ograniczyć ich silne pragnienie papierosa szybko i łatwo.

Terapia behawioralna, seminaria dla niepalących i grupy samopomocowe: Ci, którzy wolą oddać się w ręce profesjonalistów, którzy pomogą im w rzuceniu palenia, mają dostęp do szerokiej gamy seminariów i poradni dla niepalących. Z reguły na takich seminariach odbywa się od sześciu do dziesięciu sesji grupowych lub indywidualnych. Tutaj osoby, które chcą rzucić palenie, uczą się obserwacji siebie oraz rozpoznawania i radzenia sobie z sytuacjami ryzyka. Ale przedstawiono tu również strategie zapobiegania ewentualnemu nawrotowi choroby. Z dużym powodzeniem, bo badania pokazują, że właśnie takie terapie behawioralne ułatwiają rzucanie palenia i mogą zmniejszyć odsetek nawrotów.

Przede wszystkim relaks i regularne ćwiczenia pomagają zmniejszyć stres. Efekt: przy mniejszym stresie może zmniejszyć się ochota na papierosa i rzucenie palenia, staje się łatwiejsze. Potwierdzają to pierwsze badania naukowe.

W trakcie rzucania palenia większość osób doświadcza objawów odstawienia. Należą do nich nerwowość, drażliwość, brak koncentracji, bezsenność, ale także nastroje depresyjne i zwiększony apetyt. Wiele osób boi się rzucić palenie w obawie przed przybraniem na wadze.

Ale: To prawda, że odstawienie nikotyny zmienia nieco metabolizm w organizmie. Może to prowadzić do wzrostu wagi o dwa do trzech kilogramów, ale zazwyczaj jest to szybko tracone. Większe niebezpieczeństwo czai się w gratyfikacji zastępczej. Zamiast papierosów nowi niepalący sięgają po czekoladę. To właśnie to zachowanie prowadzi do obawiającego się niekontrolowanego przyrostu masy ciała.

Co się dzieje, gdy przestaję palić?

Natychmiast po odstawieniu papierosów organizm zaczyna rozkładać szkody wyrządzone przez palenie.

  • Po 20 minutach: Obniża się ciśnienie krwi i tętno.
  • Po 12 godzinach: Poziom tlenku węgla we krwi spada do normy, dzięki czemu wszystkie organy są ponownie lepiej zaopatrywane w tlen.
  • Po 2 tygodniach do 3 miesięcy: Poprawia się krążenie krwi i funkcjonowanie płuc.
  • Po 1 do 9 miesięcy: Zmniejszają się napady kaszlu i duszności. Rzęski w oskrzelach, które odpowiadają za oczyszczanie płuc, znów pracują lepiej – śluz jest skuteczniej transportowany z płuc w kierunku gardła, co zmniejsza ryzyko infekcji (takich jak zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli).
  • Po roku: ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej (CHD) jest teraz tylko o połowę mniejsze niż u palacza.
  • Po dwóch do pięciu lat: Ryzyko zawału serca znacznie się zmniejszyło – jest obecnie równe ryzyku osoby niepalącej.
  • Po pięciu latach: O połowę spadło ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, gardła, przełyku i pęcherza moczowego.
  • Po dziesięciu latach: Zmniejsza się ryzyko wystąpienia raka krtani i trzustki. Ryzyko śmierci z powodu raka płuc jest obecnie o połowę mniejsze niż u osoby, która nadal pali.
  • Po 15 latach: Ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej jest obecnie tak wysokie jak u osoby, która nigdy nie paliła.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *