Kiedy rzucasz palenie, możesz spodziewać się tych 8 efektów ubocznych. Ale trzymaj się! Objawy odstawienia są normalne i powiemy Ci, co z nimi zrobić.
Wymienione tutaj 8 efektów ubocznych są całkiem normalne, gdy przestajesz palić i szybko miną. Nasz ekspert, lekarz od płuc i ekspert od uzależnień, wyjaśnia również, co pomaga, aby nie zwariować pomimo objawów odstawienia.
Co się dzieje w organizmie po rzuceniu palenia?
Kiedy rzucasz palenie, poziom nikotyny we krwi spada, co wywołuje zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie na początku fazy odstawienia. Nikotyna, jako narkotyk, przyczepia się bezpośrednio do mózgowego ośrodka nagrody i powoduje uwalnianie hormonu szczęścia – dopaminy oraz licznych innych neuroprzekaźników. Kiedy nikotyna zostaje wycofana, w mózgu pojawia się niedobór tych substancji, co powoduje wystąpienie objawów odstawienia. Badania wykazują znacznie zmniejszoną produkcję dopaminy u palaczy przechodzących odstawienie.
Oprócz wspomnianych wcześniej hormonów szczęścia uwalnianych przez nikotynę, szczególnie uwalnianie adrenaliny sprawia, że po paleniu czujesz się sprawny i silny, a także zwiększa się Twoja zdolność koncentracji. Efekty te znikają wszystkie naraz przy odstawieniu nikotyny.
Dobra wiadomość jest taka, że fizyczne odstawienie nikotyny w większości przypadków kończy się bardzo szybko. Po kilku dniach dla większości osób po rzuceniu palenia najgorsze już minęło.
I to tylko przedsmak tego, dlaczego warto rzucić palenie. W dalszej części artykułu dowiesz się jeszcze więcej.
Jakie są typowe objawy odstawienia dla byłych palaczy?
Skutki rzucenia palenia mogą być różne w zależności od osoby. Niektórzy odczuwając głód nikotynowy oprócz standardowych objawów, mogą czuć zdecydowane pogorszenie samopoczucia, które często prowadzi do depresji. Brak nikotyny w orgamizmie jest jednak czymś normalnym i po pewnym czasie powinieneś wrócić do normy.
Chwiejności emocjonalne, takie jak drażliwość, nerwowość i niepokój są bardzo częste. Może również wystąpić zmęczenie, zaburzenia snu, bóle głowy i trudności z koncentracją. Ze względu na zwiększony apetyt, po zaprzestaniu palenia może również wystąpić przyrost masy ciała.
Jakie efekty uboczne mogą wystąpić po rzuceniu palenia?
Bardzo trudno jest rzucić palenie. Niestety, dodatkowo musisz się spodziewać tych 8 objawów odstawienia w krótkim czasie. Ale z objawami można coś zrobić.
1. Zmiany nastrojów.
Po rzuceniu palenia często występują zmiany nastroju, takie jak drażliwość, niepokój, nerwowość, agresja i depresja. Dzieje się tak dlatego, że z powodu odstawienia nikotyny w mózgu wytwarzane jest mniej serotoniny i dopaminy. Hormony te zwykle zapewniają efekt nagrody i uczucia szczęścia. Jeśli ich brakuje, następuje pogorszenie nastroju.
To pomaga: wszystko, co podnosi twój nastrój, może być lekarstwem. Ćwicz na świeżym powietrzu i przy dużej ilości światła. Spotkania towarzyskie i robienie rzeczy, które lubisz robić. Wprowadź regularne nagrody do swojej codziennej rutyny: krótki spacer zamiast przerwy na palenie w pracy lub weekend wellness, który finansujesz z pieniędzy zaoszczędzonych dzięki rzuceniu palenia. Dobra wiadomość: badania pokazują, że rzucenie palenia faktycznie poprawia nastrój w dłuższej perspektywie i zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych.
2. Silne pragnienie palenia.
Podczas palenia nikotyna dostaje się do mózgu w ciągu kilku sekund poprzez „kopa”. Nikotyna dociera bezpośrednio do ośrodka nagrody w mózgu i wywołuje uczucie dobrego samopoczucia i relaksu. Jeśli ten proces jest powtarzany, mózg szybko uczy się, że palenie papierosa wiąże się z pozytywnymi uczuciami. Uwarunkowanie wyzwala chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa i uzależnienie zostaje wzmocnione. Działa wiele mechanizmów psychologicznych, które mogą wyzwalać chęć palenia, zwłaszcza na początku, ale czasem także długo po zaprzestaniu palenia.
To pomaga: spróbuj zmienić zakorzenione wzorce zachowań. Bądź świadomy sytuacji, które wyzwalają u Ciebie chęć palenia. Może to być stres, poczucie samotności, chęć odpoczynku, ale także imprezowe wieczory z przyjaciółmi czy poranna kawa. Wtedy należy pomyśleć o alternatywnych zachowaniach w tych sytuacjach.
3. Przyrost masy ciała.
Nikotyna działa hamująco na apetyt i zwiększa spoczynkowy metabolizm energetyczny poprzez swoje działanie sympatykomimetyczne, czyli stymulujące. Palacze potrzebują około 200 kcal więcej energii dziennie na dzienną dawkę 25 papierosów. W konsekwencji, jak wynika z badań, nawet 80 procent osób, które rzuciły nikotynę, w ciągu roku przybiera na wadze około 4-5 kilogramów. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest fakt i mit, że po zaprzestaniu palenia papierosów spowalnia się spoczynkowy metabolizm.
To pomaga: zrównoważona dieta i regularne ćwiczenia pomagają utrzymać wagę na stałym poziomie. Nie zaleca się stosowania ścisłej, obniżonej kalorycznie diety, ponieważ dodatkowo obniża ona metabolizm energetyczny organizmu, a także może negatywnie wpływać na nastrój, który już cierpi u wielu osób rzucających palenie. Należy też uważać, by nie rekompensować braku papierosów słodyczami, a raczej sięgać po paluszki owocowe lub warzywne.
4. Zmęczenie, trudności z koncentracją, bóle głowy.
Spożycie nikotyny prowadzi do uwolnienia adrenaliny. Po uwolnieniu adrenaliny organizm udostępnia rezerwy energetyczne, a naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, dzięki czemu mózg jest lepiej zaopatrzony w krew i energię na krótki okres czasu. To dlatego adrenalina ma między innymi działanie pobudzające, poprawiające koncentrację. Przy odstawieniu nikotyny uwalnia się mniej adrenaliny, co może prowadzić do zmęczenia, bólów głowy i problemów z koncentracją.
Pomaga to: ćwiczenia na świeżym powietrzu i dużo światła również pomagają. Jedzenie zdrowej diety i picie dużej ilości płynów pomoże Twojemu organizmowi uzyskać składniki odżywcze, witaminy i minerały. Krótka przerwa ze spacerem zapewnia pobudzenie krążenia i dobre zaopatrzenie mózgu w krew, tlen i składniki odżywcze.
5. Objawy przeziębienia.
W ciągu pierwszych 1 do 2 tygodni po rzuceniu palenia mogą wystąpić przeziębienia i małe owrzodzenia jamy ustnej. W szczególności bóle gardła, kaszel i napady kichania są powszechne wśród nowych niepalących. Krótkotrwała zwiększona podatność na infekcje wynika prawdopodobnie z faktu, że ustaje antybakteryjne działanie nikotyny rozpuszczonej w ślinie. Ponadto w ślinie zmniejsza się ilość immunoglobuliny A, przeciwciała tworzącego barierę obronną przed patogenami.
Pomaga: Wszystko, co wzmacnia układ odpornościowy. Ćwiczenia na świeżym powietrzu i zrównoważona, zdrowa dieta z dużą ilością witaminy C pomaga zachować zdrowie nawet po rzuceniu palenia.
6. Nasilony kaszel palacza.
Po rzuceniu palenia, w pierwszych tygodniach kaszel palacza może się przejściowo pogorszyć. Palenie powoduje, że toksyny, substancje smoliste i drobny pył dostają się do tchawicy i oskrzeli. Sklejają one drobne rzęski, które normalnie transportują z płuc zanieczyszczenia związane ze śluzem. Wówczas nie jest już możliwe usunięcie zanieczyszczeń. Po zaprzestaniu palenia pozostałe rzęski regenerują się i wznawiają swoją funkcję. Oznacza to, że więcej zanieczyszczeń dostaje się przez tchawicę i musi zostać wykrztuszone.
To pomaga: ćwiczenia mogą pomóc w szybszym opanowaniu objawów. Duża ilość ćwiczeń pomaga płucom szybciej się zregenerować, znikają duszności i szybciej ustępuje kaszel.
7. Szybszy metabolizm.
Wątroba palaczy produkuje więcej enzymów, które szybciej metabolizują szkodliwe substancje, dzięki czemu mogą one zostać usunięte z organizmu. Enzymy te szybciej metabolizują również niektóre leki, które palacze muszą przyjmować w przypadku choroby. Po rzuceniu palenia możliwe jest więc w rzadkich przypadkach przedawkowanie leków, ponieważ nie są one już tak szybko rozkładane. Innym problemem jest to, że nikotyna zwęża naczynia krwionośne, co może spowalniać wchłanianie wstrzykiwanej insuliny u diabetyków. Zaprzestanie palenia w tym miejscu może prowadzić do hipoglikemii poprzez poprawę przepływu krwi do tkanek.
To pomaga: Jeśli przyjmujesz leki, warto porozmawiać z lekarzem przed planowanym rzuceniem palenia.
8. Problemy ze snem.
Spożywanie nikotyny powoduje u palaczy skrócenie faz snu głębokiego i wydłużenie faz snu lżejszego. Wynika to z pobudzającego działania nikotyny. Kiedy właśnie rzuciłeś palenie, twój mózg dostosowuje się, a badania pokazują, że doświadczasz gorszego snu i częstszego zmęczenia. Ponadto po rzuceniu palenia wydłużają się i nasilają fazy snu REM, co może prowadzić do żywych snów.
Oto co pomaga: aby zmniejszyć skutki działania kofeiny, przestań ją pić wczesnym popołudniem. Pomaga również angażowanie się w relaksujące zajęcia wieczorem i unikanie niebieskiego światła emitowanego przez ekrany i telefony komórkowe. W ciężkich przypadkach można też pić herbatę walerianową lub gorące mleko z miodem.
Jak długo utrzymują się objawy po rzuceniu palenia?
To się różni w zależności od osoby. Niektórzy nowi eks-palacze mają szczęście i rozwijają tylko kilka objawów, podczas gdy inni są niestety uderzeni mocniej. Jednak najpóźniej po 2 tygodniach znikną nawet najbardziej uporczywe fizyczne objawy odstawienia.
Co pomaga na ciężkie objawy odstawienia?
Jeśli objawy odstawienia są szczególnie nasilone, leki mogą mieć również działanie wspomagające. Złotym standardem w zaprzestaniu palenia tytoniu jest zmiana behawioralna, która może być połączona z leczeniem farmakologicznym, jeśli uzależnienie jest poważne lub objawy odstawienia są ciężkie. Szczególnie długoletni, ciężcy palacze mogą odnieść korzyści z odstawienia papierosów i zastąpienia ich nikotynowym lekiem zastępczym lub innym lekiem na rzucenie palenia. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym.
Rzucić palenie: Co pomoże mi nie nawracać?
Po ustąpieniu objawów fizycznych, nawroty choroby mogą się nadal zdarzać. Wynika to z uzależnienia psychologicznego, które może być obecne jeszcze długo po zaprzestaniu palenia. Szczególnie w pewnych sytuacjach, na przykład w stresujących momentach lub podczas wyjścia z przyjaciółmi, palacze zgłaszają nagłą chęć zapalenia. Jednak, jak wynika z badań, wspierające środowisko może również pomóc ludziom w utrzymaniu abstynencji. Więc dobrzy przyjaciele są ważni!
Regeneracja rozpoczyna się już 20 minut po ostatnim papierosie! Już po kilku dniach można lepiej oddychać, czuć zapach i smak. Po 6 miesiącach zmniejsza się ryzyko infekcji, po pół roku bez papierosa ryzyko zawału serca spada o połowę. Twoje ciało korzysta z każdego dnia bez nikotyny. Opłaca się wytrzymać!
Czy rzuciłeś już palenie lub jesteś zdecydowany to zrobić? Gratulacje! W każdym razie, trzymaj się tam, nawet jeśli możesz mieć do czynienia z niektórymi nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi po tym, takimi jak problemy ze snem lub wzrost wagi. Niestety, jest to część rzucania palenia, ale można sobie z tym wszystkim poradzić.